Wśród sponsorów większości reprezentacji czy klubów, zarówno w tych mniej, jak i bardziej popularnych sportach, można natknąć się na firmy bukmacherskie. Nie ma co się dziwić – w końcu kibice stanowią naturalną grupę klientów dla tych przedsiębiorstw, a sponsoring ulubionych drużyn przekłada się na zainteresowanie potencjalnych klientów oraz zżycie z marką. Jednak rynek zakładów jest w Polsce mocno uregulowany, a bukmacherzy muszą spełnić szereg wymagań, by móc legalnie oferować zakłady wzajemne. Jak działają firmy bukmacherskie w Polsce?
Bukmacherzy w Polsce a ustawa hazardowa
W 2009 roku Sejm przegłosował ustawę o grach hazardowych, która reguluje wszystko, co związane z hazardem, w tym rynek zakładów wzajemnych. By bukmacher mógł legalnie działać na polskim rynku, musi on uzyskać zezwolenie Ministra Finansów potwierdzające spełnienie szeregu wymagań prawnych i faktycznych, jakie są stawiane przed tego typu firmami. Nie będziemy wchodzić w szczegóły, ale każdy bukmacher musi mieć jasny, czytelny regulamin, a także m.in. zabezpieczenia związane z odpowiedzialną grą, dzięki którym gracz może wykluczyć się z gry. Uzyskanie zezwolenia Ministra Finansów jest płatne, a proces ten trwa z reguły kilka miesięcy.
Bukmacherzy stacjonarni i online
Zezwolenie Ministra Finansów reguluje też, czy firma może oferować zakłady wzajemne online, w punktach stacjonarnych, czy też i tu, i tu. Jeśli chodzi o stacjonarnych bukmacherów, punkty muszą spełnić odpowiednie wymagania, szczególnie dotyczące wieku osób w nich przebywających. Obecnie praktycznie wszystkie wydane zezwolenia umożliwiają przyjmowanie zakładów stacjonarnie i przez sieć, a bukmacherzy online zyskują ogromną popularność. Nie ma co się dziwić – założenie i potwierdzenie konta trwa kilkanaście minut, a wygodne wpłaty i wypłaty na konto bankowe pozwalają na szybkie i wygodne puszczanie kuponów.
Jakie podatki płacą polscy bukmacherzy?
Klienci polskich zakładów bukmacherskich płacą dwa rodzaje podatków – od postawionej stawki oraz od wygranych przekraczających 2280 zł. W obu przypadkach pobraniem i rozliczeniem podatku zajmuje się bukmacher, dzięki czemu gracz otrzymuje już opodatkowaną kwotę. Bukmacherzy od każdego postawionego zakładu pobierają 12% stawki, która trafia następnie do kasy państwa. Dodatkowo od każdej wygranej przekraczającej 2280 zł jest pobierane 10% podatku. Firma prowadzi rejestr takich wygranych, który jest co roku zgłaszany do Urzędu Państwowego. Dzięki temu gracze nie muszą zgłaszać dochodów z wygranych na formularzach PIT!
Czy polscy bukmacherzy są przesadnie uregulowani?
W porównywaniu do zagranicznej, europejskiej konkurencji, polscy bukmacherzy są dość mocno uregulowani, szczególnie pod względem obciążeń fiskalnych. Wysokość podatku od zakładów wzajemnych jest w Polsce zaskakująco wysoka, co na pewno ma silny wpływ na całą branżę. Warto jednak zauważyć, że na polskim rynku nie ma niezależnego organu regulującego działanie bukmacherów i pomagającego klientom w razie sporów. Wprowadzenie takiej instytucji może mieć pozytywny wpływ na rynek zakładów wzajemnych, o ile dostanie ona odpowiednie kompetencje umożliwiające efektywne działanie w obronie graczy.