Jeśli należymy do grupy szczęśliwców którzy dostali w spadku nieruchomość, lub jesteśmy osobami przedsiębiorczymi które chcą aby pieniądz robił pieniądz, możemy zdecydować się na jakąś inwestycje. Mając mieszkanie czy też dom, w którym aktualnie nie mieszkamy, możemy zdecydować się na wynajęcie tej nieruchomości, dzięki czemu będziemy mieli pasywny dochód. W zależności od tego jak duża i wartościowa jest nasza nieruchomość, nasz dochód pasywny często może pokryć nam koszty wynajmu mieszkania w którym mieszkamy, lub spłatę kredytu na dom. W przypadku dużych inwestorów bywa tak, że dochód z wynajmowanych nieruchomości jest ich głównym, i to niemałym, źródłem dochodu. W dzisiejszym artykule piszemy o najmie okazjonalnym, czyli jednej z metod zarabiania na nieruchomości.
Najem okazjonalny – co, jak i kiedy?
Jeśli decydujemy się na wynajem mieszkania osobie fizycznej musimy liczyć się z pewnym ryzykiem które podejmujemy. Aby zminimalizować owe ryzyko warto zdecydować się na formę wynajmu okazjonalnego. Kiedy warto zdecydować się na taką formę prawną? Jest to idealna metoda w przypadku kiedy decydujemy się wynająć mieszkanie osobie fizycznej na nie więcej niż dziesięć lat i wyłącznie w celach mieszkaniowych. Taka forma prawna pozwala nam uniknąć niechcianej sytuacji jeśli doszłoby do nadużyć ze strony najemcy.
Nie tylko plusy…
Jeśli przedstawiamy najem okazjonalny w samych superlatywach warto też wspomnieć o minusach, ponieważ nie jest to idealna forma najmu nieruchomości. Po pierwsze musimy być punktualni, ponieważ jeśli nie zgłosimy tej umowy do urzędu skarbowego maksymalnie dwa tygodnie po jej zawarciu, to dojdzie do zawarcia tradycyjnej formy najmu. Oprócz tego najemca musi nam dostarczyć wszystkie niezbędne dokumenty takie jak akt notarialny, co wymaga pewnego wydatku w celu uzyskania dokumentu.