W dzisiejszych czasach bez podejmowania przemyślanych działań marketingowych trudno odnieść sukces. W Internecie pozyskuje się dużą liczbę nowych klientów. Nie ma wątpliwości co do tego, że ludzie, poszukując danej usługi, bardzo często robią to przez przeglądarkę. Jak działać w Internecie, będąc prawnikiem? Czy marketing prawniczy to coś, czym warto się zainteresować?
Reklama w branży prawniczej
W porównaniu z innymi przedsiębiorcami prawnicy mają utrudnione zadanie w zakresie reklamowania swoich usług, ponieważ nałożone są na nich pewne ograniczenia. Informacje na ten temat są ujęte choćby w Kodeksie Etyki Adwokackiej. Wynika z niego m.in. że adwokat ma zakaz pozyskiwania klientów w sposób sprzeczny z godnością zawodu. Zakaz korzystania z reklamy jest sformułowany wprost. Inaczej sprawa wygląda w przypadku radców prawnych, gdzie owy zakaz nie jest wyraźnie wskazany.
Niemniej jednak w obu przypadkach typowa reklama, kojarzona z nachalną promocją usług, nie wchodzi w grę. Podejmowane działania marketingowe muszą być wyważone i zgodne z dobrymi obyczajami. Oznacza to tyle, że pozyskiwanie nowych klientów wymaga większego zaangażowania i pomysłowości. Nieocenione okazuje się wsparcie specjalistów z zakresu marketingu. Dobra agencja copywriterska jest w stanie zadbać o wysokiej jakości treści na stronę internetową.
Jak wypromować kancelarię prawną?
Jedną z głównych metod promowania kancelarii prawnej jest stworzenie dobrej strony internetowej. Niezależnie od rodzaju biznesu stanowi ona podstawę, ponieważ to właśnie wyszukiwania online stały się wyjątkowo popularne wśród osób, które potrzebują skorzystać z pomocy specjalistów, w tym właśnie prawników. W branży adwokatów i radców prawnych strona internetowa ma ogromne znaczenie, bo stanowi główne źródło promocji. Warto więc dobrze skorzystać z jej potencjału.
Podstawową kwestią jest opracowanie treści na stronę internetową, które obejmują zarówno dokładny opis oferowanych usług, jak i informacje na temat osób tworzących kancelarię, ich doświadczenia i przyświecających im wartości. Opisy kategorii są świetnym sposobem na to, aby wypozycjonować stronę, a przy okazji pochwalić się doświadczeniem. W treściach tego typu słowa kluczowe mają ogromne znaczenie, więc warto umiejętnie z nich korzystać. Zaleca się, aby przy wybieraniu słów kluczowych pamiętać o nazwie miejscowości, w której działa kancelaria. Z uwagi na specyfikę branży większość usług realizowana jest w formie tradycyjnej, a nie online. W związku z tym, co do zasady, prawnicy chcą trafiać do osób zamieszkujących w ich regionie.
Dobrym pomysłem na promocję usług adwokata czy radcy prawnego jest też blog będący częścią strony internetowej. To miejsce, w którym można dzielić się wiedzą, a przy okazji trafić do nowych czytelników, którzy być może zostaną w przyszłości klientami kancelarii.
Do standardowych działań promocyjnych kancelarii zalicza się też zadbanie o to, jak wygląda wizytówka Google. Powinna ona zawierać najważniejsze i aktualne dane. Warto też zachęcać dotychczasowych klientów, aby podzielili się opinią na temat współpracy. Recenzje są jednym z czynników, które najbardziej zachęcają do skorzystania z usług danego prawnika.
Marketing prawniczy — komu zlecić działania?
Pewne jest, że ze skutecznym marketingiem prawniczym nie poradzi sobie każdy. Wynika to przede wszystkim ze specyfiki branży. Działania promocyjne można realizować samodzielnie, ale zwykle nie ma na to czasu. Poza tym znajomość marketingu ma kluczowe znaczenie, a raczej taka wiedza nie jest powszechna u każdego prawnika. Zdecydowanie lepiej zlecić działania promocyjne komuś innemu. Najlepszym wyborem będzie agencja copywriterska z doświadczeniem w pisaniu tekstów prawniczych.