Zdrowe, gęste i lśniące włosy to marzenie wielu z nas. Niestety problem wypadających włosów staje się coraz bardziej powszechny. Jego przyczyn należy dopatrywać się zarówno w nieprawidłowej pielęgnacji, jak i w niezdrowym podejściu do odżywiania. Na szczęście istnieję pewne metody, dzięki którym możemy zahamować dalsze wypadanie włosów, a także wzmocnić i zregenerować pozostałe kosmyki.
Dlaczego włosy wypadają?
Jeśli chcemy wiedzieć, jak walczyć z nadmiernie wypadającymi włosami, musimy najpierw poznać przyczynę takiego stanu. Wypadanie włosów jest całkowicie naturalnym zjawiskiem pod warunkiem, że tracimy ich około 50 do 100 dziennie. Gdy jednak ze szczotki zdejmujemy codzienne ogromną ilość włosów, znajdujemy je w odpływie, na poduszce, podłodze, ubraniu i w każdym możliwym miejscu oznacza to, że mamy do czynienia z nadmiernie wypadającymi włosami. Przyczyny wypadania włosów są różne, ale do najczęstszych należą:
- nieprawidłowa pielęgnacja włosów, stosowanie nieodpowiednich preparatów myjących i stylizujących
- inwazyjne zabiegi stylizujące takie jak rozjaśnianie, farbowanie, prostowanie oraz kręcenie włosów
- zbyt agresywne rozczesywanie
- nadmierna ekspozycja na promienie UV
- zaburzenia hormonalne, szczególnie choroby tarczycy
- nieprawidłowa dieta lub niedożywienie
- zbyt niski poziom niektórych witamin i minerałów
- choroby skóry
- przyjmowanie niektórych leków
- anemia i osłabienie organizmu
- nadmiar stresu
- zbyt duża ilość szkodliwych używek
Tak naprawdę włosy są świetnym odzwierciedleniem naszego stanu zdrowia i ogólnej kondycji organizmu. Osoba, która nie dostarcza organizmowi niezbędnych do funkcjonowania substancji odżywczych, naraża się na zbyt wiele sytuacji stresowych, nie dba o odpowiednią pielęgnację zarówno zewnętrzną, jak i wewnętrzną, niestety, nie będzie mogła cieszyć się pięknymi włosami.
Zobacz:
Co stosować na wypadanie włosów: https://dietetyk.edu.pl/dieta-na-wypadanie-wlosow-jak-walczyc-z-lysieniem/
Wypadanie włosów a sposób odżywiania
Osoby, które mają gęste, zdrowe i mocne włosy postrzegane są jako wyjątkowo zadbane i atrakcyjne. Oczywiście czasami gęstość włosów jest kwestią genetyki, ale już ich kondycja i wygląd to coś, na co mamy duży wpływ. Kruche, zniszczone, cienkie i rozdwajające się włosy odbierają nam dużo urody. Niekiedy, rzecz jasna, zła kondycja włosów jest efektem naprawdę ciężkich chorób. Niemniej jednak w zdecydowanej większości przypadków, wypadanie włosów jest efektem działania czynników środowiskowych. Jeśli zauważamy u siebie nadmierne wypadanie, pierwsze co powinniśmy zrobić, to dokładnie przyjrzeć się swojemu jadłospisowi z ostatnich kilku miesięcy.
W jaki sposób niezdrowe odżywianie wpływa na kondycję włosów?
Zdrowe odżywianie to ostatnio gorący temat. Każdy wie, że jakość naszych posiłków ogromny wpływ ma to, jak się czujemy. O zdrowym odżywianiu rzadko mówi się w kontekście zdrowych włosów. To duży błąd ponieważ to właśnie dieta odpowiada w dużej mierze za to, jak wygląda nasza fryzura. W jaki sposób? Otóż włosy, tak samo jak każdy inny element ludzkiego ciała, potrzebuje odpowiedniego odżywienia. Aby włosy były mocne i nie wypadały, należy dostarczyć im składników odżywczych z zewnątrz. Oto czego potrzebują nasze włosy:
- białko – jest to najważniejszy składnik pokarmowy w naszej diecie, który stanowi element budulcowy dla komórek i tkanek. Białko jest również bazowym elementem struktury włosów, który determinuje ich wzrost. Jego niedobór sprawia, że włosy stają się dużo bardziej podatne na uszkodzenia, wolniej rosną i nadmiernie wypadają. Aby dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość białka powinniśmy do naszej diety wprowadzić chude mięso, rośliny strączkowe, owoce morza, jaja, orzechy i produkty mleczne.
- kwasy Omega 3 – o prozdrowotnych właściwościach kwasów omega 3 słyszał chyba każdy. Substancja ta nie tylko zapobiega starzeniu i poprawia odporność oraz kondycję mózgu, ale także wpływa na proces regeneracji skóry, włosów i paznokci. Dieta bogata w kwasy omega 3 znacząco poprawi wygląd i stan włosów, zapobiegnie ich nadmiernemu wypadaniu i sprawi, że będą mocne i odporne na uszkodzenia mechaniczne.
- witaminy i minerały – deficyt witamin i minerałów znacząco odbija się na kondycji naszych włosów. Trudno mówić o zdrowych, pięknych i mocnych włosach gdy brakuje nam podstawowych składników odżywczych. Ogromną rolę w procesie regeneracji włosów odgrywa witamina B7, powszechnie znana jako biotyna. Niedobór tego związku sprawia, że włosy stają się kruche i nadmiernie wypadają. Deficyt niektórych minerałów może mieć równie destrukcyjny wpływ na kondycję włosów. Osoby, które cierpią na ich nadmierne wypadanie, powinny zadbać o dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości cynku, selenu, żelaza, magnezu, wapnia, krzemu oraz jodu.
Jak zmienić nawyki żywieniowe, aby włosy przestały wypadać?
Zmiana nawyków żywieniowych na zdrowe dla wielu osób wydaje się być prawdziwym utrapieniem. Dzieje się tak dlatego, że w niektórych kręgach panuje przekonanie, że zdrowe odżywianie polega na odmawianiu sobie wielu kulinarnych przyjemności. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Zdrowe jedzenie jest naprawdę pyszne i łatwe w przygotowaniu. Czasami zastosowanie kilku prozdrowotnych alternatyw sprawi, że nikt nie musi rezygnować z ulubionego dania.
- przetworzona żywność osłabia nie tylko włosy, ale także cały organizm. Z drugiej strony – każdy z nas lubi czasem zjeść pizzę lub burgera. Jak zatem dostarczyć organizmowi wszystkich substancji odżywczych, a jednocześnie nie rezygnować z ulubionych fast foodów? Oczywiście, należy przyrządzić je w domu przy użyciu w pełni wartościowych produktów.
- regularność przyjmowania pokarmów ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania włosów. Uleganie dietetycznym modom nie jest dobrym rozwiązaniem. Najważniejsze to określić swój indywidualny rytm dobowy i dopasować do niego pory posiłków.
- więcej warzyw, owoców, ryb i pełnoziarnistych produktów – wprowadzenie tych kilku produktów może dać naprawdę spektakularne efekty
- regularne nawadnianie – odwodniony organizm najłatwiej poznać po szarej, cienkiej skórze i matowych, kruchych i połamanych włosach. Odpowiednie nawilżenie organizmu od wewnątrz ma kluczowe znaczenie dla ich kondycji
- rezygnacja z alkoholu i palenia papierosów – nadmierne spożywanie alkoholu i palenie papierosów powoduje, że z organizmu zostają wypłukane składniki odżywcze, a nadmiar toksyn przyczynia się do znacznego pogorszenia kondycji włosów.
Ziołowe kuracje przeciw wypadaniu włosów
Kuracje ziołowe mają to do siebie, że na ich efekty trzeba długo czekać. Czasem zajmuje to miesiąc, a niekiedy pół roku. Czy warto? Jak najbardziej! Pomimo późno zauważalnych efektów, kuracje ziołowe charakteryzują się trwałością działania. Jakie zioła najlepiej wpływają na kondycję włosów?
- pokrzywa i skrzyp polny – dla wielu osób dbających o włosy, picie herbatki z pokrzywy i skrzypu polnego jest wręcz rytuałem. Oba te zioła to skarbnica witamin oraz krzemu – minerału, który wzmacnia cebulki włosowe i sprawia, że włosy stają się zdrowe, mocne i nie wypadają
- kozieradka – wiele osób stosuje napar z kozieradki w formie wcierki na włosy. Jej właściwości sprawiają, że rosną one zdecydowanie szybciej, a na pozbawionych włosów fragmentach skóry pojawiają się tak zwane baby hair
- czarna rzepa – jest to składnik wielu naturalnych kosmetyków do włosów. Maska z czarnej rzepy to prawdziwie odżywcza bomba witaminowa dla włosów i skóry głowy
Wypadanie włosów – błędy w ich pielęgnacji
Nadmierne wypadanie włosów często jest efektem stosowania zbyt inwazyjnych produktów do mycia i stylizacji. Kupując szampon do włosów, warto wybrać ten, który jest pozbawiony SLSów, czyli agresywnych środków myjących. Szampon dla osłabionych i wypadających włosów powinien być łagodny i mieć właściwości wzmacniające. Konieczne jest także stosowanie delikatnych odżywek, które ułatwiają rozczesywanie włosów.
Samo czesanie włosów to osoby temat. Warto nauczyć się prawidłowej techniki i zaopatrzyć się z szczotkę z naturalnego włosia. Włosy należy czesać regularnie, z dużą delikatnością. Jeśli zauważamy u siebie problem z nadmiernie wypadającymi włosami, powinniśmy na jakiś czas odstawić suszarkę, lokówkę oraz prostownicę. Zamiast tego wprowadźmy zabiegi pielęgnacyjne, takie jak olejowanie włosów, i zadbajmy o prawidłowo zbilansowaną dietę.